Hamurdan Dondurma Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Hamurdan Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Hamurdan dondurma yapımı, çocukların hayal dünyasını geliştiren beceri oyunlarındandır. Çocukların, iç açıcı renklerdeki hamur formlarına çeşitli müdahalelerde bulunarak kendi dondurmasını üretmesi, oldukça eğlenmelerini sağladığı gibi el becerilerini de geliştirir. Bu nedenle oyun hamuru satın alınırken dondurma formundaki ürünleri tercih etmek çocukların oyuna olan ilgisini arttıracaktır.

Hamurdan dondurma yapım malzemeleri farklı görünümdeki dondurmaları tasarlamak üzere üretilir. Bunlardan ilki külah dondurma formudur. Bu ürün çeşidinde farklı boyutlarda külah kalıpları ve birçok renkte oyun hamurları bulunur. Amaç, birçok renkte ve çeşitte dondurma konulmuş güzel bir külah görüntüsü elde etmektir. Yapılış aşamasında külah üzerindeki renkli hamurlar, en alt kısımda geniş; yukarı doğru çıkıldıkça ise daralan bir görünüme sahip olacağı için çocukların simetri ve düzen anlayışlarının gelişmesine yardımcı olur.

Söz konusu hamurdan dondurma kalıbının yapımında öncelikle oyun hamurları iki avuç içine alınarak yuvarlanır ve top görünümü alması sağlanır. Elde edilen topların boyutları birbirinden farklı olmalıdır. Külahın altında olması düşünülen renkteki hamur daha büyük; üst ve sivri kısmında olması düşünülen renk ise küçük boyutlarda alınmalıdır. Boyut ayarlamalarının ardından oyun hamurları ayrı ayrı top haline getirilir. Top halindeki hamurlar, üzerine tabanı düz bir cisimle bastırılarak ezilir. Burada tam olarak pürüzsüz bir düzleştirme yapabilmek için; oyun hamuru ile bastırılan cisim arasına banka kartı, kalın kapaklı bir ajanda gibi cisimler konulabilir. Ayrıca düzleştirme yapılırken oyun hamurlarının kenarlarında girinti çıkıntılar oluşabilir. Bu girinti ve çıkıntıları gidermek için dondurma külahının ağız kısmı ile hamura bastırılabilir ve tam bir daire şekli elde edilebilir.

Düzleştirme işleminin ardından hamurdan dondurma yapımının son aşamasına geçilir. Düzleştirilen oyun hamurları büyük olanlardan başlanarak külahın üzerine yerleştirilmeye başlanır. Önceden hazırlanan oyun hamurlarının en küçük olanı da külah üzerine yerleştirildiğinde dondurma tamamlanmış olur. Dondurmaya dairesel bir görünüm kazandırmak için avuç içi ile son rötuşlar yapılır.

Hamurdan dondurma seçeneklerinden ikincisi ise çubuk üzerine geçirilmiş burgulu görünümde dondurma yapmaktır. Diğer dondurma formunun aksine bu seçenekte oyun hamurları dikey birer silindir formuna getirilerek birleştirilir. Ayrıca her bir silindirin boyutlarının eşit olmasında bir sakınca yoktur. Farklı renklerdeki oyun hamurları, aynı boyutta ve aynı genişlikte olacak şekilde masa üzerinde yuvarlanarak silindir haline getirilir. Oluşan silindirlerin uç kısımlarında yuvarlanmaya bağlı olarak incelmeler oluşabilir. Bu orantısız ince kısımları ayırmak için silindirler, bıçak yardımıyla kesilebilir.

Oyun hamurlarının hazırlanması bittikten sonra hepsi bir araya getirilerek burgu şeklinde kıvrılmaya başlanır. Burgu çizgilerinin birbiri ile orantılı olması hamurdan dondurmanın simetrik ve düzenli görünmesini sağlar. Bu yüzden yapım aşamasında dikkat edilmesi gereken başlıca konulardan birisidir. Burgu işleminin ardından oyun hamurunun içerisinden çıkan dondurma çubuğu, ortalanarak dondurmaya saplanır. Böylece dondurma hazır hale gelir. Hamur paketinden hazır çubuk çıkmaması durumunda evde bulunan sivri bir çubuk da alternatif olarak kullanılabilir.

Hamurdan Dondurma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dondurma Çeşitleri Nelerdir?

Dondurma Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ev Yapımı Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Ev Yapımı Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Kızarmış Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Kızarmış Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Salepli Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Salepli Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Kolay Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Kolay Dondurma Tarifi ve Malzemeleri